Menu

iPhone üreticisi Foxconn, Hindistan’a 1.5 milyar dolar yatırım yapıyor

Foxconn’un Hindistan’da gerçekleştireceği 1.5 milyar dolarlık yatırım, binlerce yeni iş fırsatı yaratarak iktisada büyük katkı sağlayacak.

admin 3 ayönce 0

Hindistan, teknoloji üretiminde global bir merkez haline gelme yolunda istikrarlı bir ilerleme kaydediyor. Bilhassa pandemi sonrasında şirketlerin ağır yatırım yapması, Apple için hayati değer taşıyor. Şirket, mümkün gelecekteki sıkıntılardan kaçınmak için üretiminin bir kısmını Çin’den taşımayı hedefliyor. Bu bağlamda, Apple için iPhone üreten Tayvanlı şirket Foxconn, üretim yerlerini çeşitlendirmek için Hindistan’a 1.5 milyar dolar yatırım yapmaya hazırlanıyor. İşte detaylar…

Foxconn, Hindistan’daki yatırım eforlarını sürdürüyor. Daha evvel şirketin bölgeye 600 milyon dolar yatırım yapma taahhüdünden ve 13.000 şahsa iş imkanı yaratmasından bahsetmiştik. Artık ise Foxconn, “Hon Hai Technology” isimli yan kuruluşu aracılığıyla, operasyonel gereksinimlerini karşılamak gayesiyle belirtilmemiş bir yapı projesi için Hindistan’a 1.5 milyar dolar üzerinde yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Lakin, menkul değerler belgelerinde daha fazla detay verilmedi ve Foxconn sözcüsü sorulara cevap vermedi.

Maalesef şu an için elimizdeki bilgiler bunlar. Lakin birtakım eğitimli iddialar yapabilir ve biraz spekülasyon yapabiliriz. Bildiğiniz üzere, 1.5 milyar dolar, Foxconn için bile değerli bir ölçü. Bu başlangıç noktasından yola çıkarak, bahsedilen yapının bir fabrika olarak kullanılması mümkün görünüyor.

iPhone üreticisi Foxconn, Hindistan’a 1.5 milyar dolar yatırım yapıyor

Ayrıca, Apple’ın planları ortasında bölgedeki üretimi artırmak da var. Bu nedenle, Tayvanlı şirketin bu talepleri karşılaması gerekiyor, aksi takdirde kıymetli bir müşteriyi kaybetme riski var. Alışılmış, siyasi bir istikameti de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Muhtemelen biliyorsunuzdur, Çin ve Tayvan tam olarak en düzgün dostlar değil. Ortak iş çıkarları büyük çatışmaları engellese de, bu işbirliğinin ne kadar süreceği belgisiz.

Foxconn için, üretimin kıymetli bir kısmını Çin’de tutmak en makul karar olmayabilir. Bunlar büsbütün ferdî fikirler ve şirketlerin gayeleriyle uyuşmayabilir. Şimdilik yapabileceğimiz tek şey, tesisteki amaçlanan kullanımı beklemek ve görmek. Sızıntılar, bu konuda bize daha fazla bilgi sağlayacak, elbet.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks